OTÁZKY A ODPOVĚDI

Vážení občané,
zde můžete vkládat své dotazy vztahující se k chodu Městské části Praha 16 a Úřadu Městské části Praha 16. Vaše dotazy budou zveřejněny po zodpovězení příslušným zástupcem samosprávy či zaměstnancem Úřadu MČ Praha 16. Dovolujeme si vás upozornit, že zodpovězeny budou pouze jasně formulované dotazy vztahující se k jednotlivým tématům. Příspěvky urážlivé, vulgární, rasistické, obsahující komerční sdělení, porušující platné právní normy ČR či obecné etické normy zodpovídány nebudou. Pokud je váš dotaz obsáhlejší, komplikovanější či zahrnuje širší problematiku, doporučujeme vám obracet se přímo na jednotlivé zástupce samosprávy prostřednictvím e-mailu, případně si můžete telefonicky sjednat schůzku.
Téma Řadit podle data
Obsahuje text:

Pro vložení otázky nejdříve zvolte téma

*
*
*
 
*


1 2 3 4 5  další 
 • Otázka: Sbírka pro Kristýnku (Eva Knollová 12.10.2017 11:33) – Obecné téma
  Dobry den, je mozne Kristynce na cviceni prispet nejen sbiranim vicek, ale i financne? Muze urad MC predani penez zprostredkovat? Na koho se obratit? Dekuji za odpoved.
  • Odpověď: (Jana Hejrová, DiS.) 16.10.2017 15:49)
   Dobrý den, paní Knollová, 
   děkujeme za Váš dotaz. Možnost přímo finančně podpořit Kristýnku Kačabovou existuje i nadále - číslo bankovního účtu je 43-7605020217/0100 (účet je zřízený u Komerční banky). Doplňující údaje můžete nalézt např. v článku http://www.praha16.eu/Na-Kosmika-pro-Kristynku.html. Na základě Vašeho podnětu tento článek zaktualizujeme a připravíme pro webové stránky. 
   S pozdravem
   Jana Hejrová
 • Otázka: Loučanská - dopravní opatření (Tomáš Hromádka 27.09.2017 8:36) – Doprava
  Dobrý den, bylo by možné v oblasti Loučanské ulice v Radotíně zajistit taková dopravní opatření, aby stojící automobily neblokovaly průjezd školní autobusové linky? Linka díky tomu nabírá značné zpoždění a do Velké Chuchle přijíždí v době, kdy děti mají být už ve škole.
  • Odpověď: (Jana Hejrová, DiS.) 05.10.2017 10:03)
   Dobrý den, pane Hromádko,
   děkujeme za Váš dotaz, na nějž odpovídá Jan Martínek, vedoucí Oddělení dopravy OVDŽP našeho úřadu:
   Některé varianty omezení provozu nebo změny režimu jízdy v ul. Loučanské a v přilehlých ulicích jsou předmětem projednávání  s  dotčenými  orgány, včetně Komise dopravní a bezpečnostní Městské části Praha 16. V současné době dopravní situaci v Loučanské řeší městská policie v rámci svých možností a kompetencí.
   Nutno konstatovat, že zásadní podíl na neprůjezdnosti komunikace mají  vozidla přivážející žáky do jednotlivých školských zařízení. Účinné zamezení vjezdu pro takovéto vozidla do dané lokality je z hlediska legislativy obtížné.
 • Otázka: vlastimil.ehrman@volny.cz (Ing. Vlastimil Ehrman 29.08.2017 14:22) – Doprava
  Děkuji za odpověď na moji poznámku ohledně elektrobusu na Viničky z 26.6. t.r. Brzy oslavíme první výročí onoho předvedení na loňském Havelském posvícení, a můžeme vidět, že se naprosto nic v této věci nestalo, resp. úřad nic nového „nepustil“. Myslím, že by nebylo od věci, kdyby úřad nevyvolával v občanech plané naděje a čas od času veřejnost informoval, i třeba negativně, abychom si mohli udělat obrázek, kdo a jak se o tuto záležitost stará (nebo taky nestará). Nápadů na různá dopravní řešení jsem za svůj život zažil už tolik, že si je všechna ani nepamatuji (namátkou zastávka železnice Sídliště Radotín, řešení přejezdu v Chuchli, přenesení dopravy na pravý břeh Berounky, řešení tunýlku proti Jankovce, atd., teď elektrobus). O všem se hezky mluvilo, ale za ty desítky let, co některé nápady existují, se výsledek rovná nule. Nechtěl bych, aby podobný osud stihl i elektrobus.
  • Odpověď: (Kateřina Drmlová) 03.10.2017 14:46)

   Dobrý den, pane Ehrmane,
   děkujeme za Váš dotaz, na nějž odpovídá Mgr. Karel Hanzlík, starosta Městské části Praha 16:
   Celá problematika zavedení midibusu, resp. elektrobusu je rozsáhlejší a komplikovanější, už z důvodu jednání s garantem městské hromadné dopravy v Praze, kterým je Hl. m. Praha, potažmo její společnost Dopravní podnik a.s., jenž by ze svého rozpočtu vhodné přepravní prostředky s požadovanou technologií v řádu několika miliónů Kč pořídil. Tento požadavek se musí zohlednit v připravovaných rozpočtech na nadcházející roky. Nechceme u lidí vyvolávat plané naděje, ale abychom mohli začít jednat s kompetentními zástupci Hl. m. Prahy (1. nám. primátorky Hl. m. Prahy pro dopravu - Petr Dolínek a ředitelství DP a.s.) ohledně jejich podpory našemu projektu, museli jsme v praxi zjistit technickou způsobilost a reálnou možnost obsluhy kopcovitých částí Radotína (více informací z testovacích jízd během loňského Havelského posvícení jsme uváděli v článku http://praha16.eu/Bude-jezdit-elektrobus-na-Vinicky.html v květnu tohoto roku), dále celkovou podporu pro tento záměr a budoucí koncepční řešení MHD zavedením ebusů na území Radotína, a to prostřednictvím ankety mezi spoluobčany. Anketa, i přes avízovaná dopravní opatření, která by musela při zavedení ebusů na některých místních komunikacích nastat, dopadla jednoznačně pro zavedení podobného modelu.
   Na základě výstupů z testovacích jízd ebusu v době Havelského posvícení 2016 a sumarizovaných výsledků ankety jsme zahájili jednání s Hl. m. Prahou. Osobně jsem jednal s náměstkem primátorky hl. m. Prahy pro dopravu s p. Petrem Dolínkem ve věci podpory tomuto projektu, který je z  hlediska počáteční investice velice náročný.  Jak jsem uvedl výše, v záležitosti jednáme i se zástupci Dopravního podniku hl. m. Prahy (technický ředitel Ing. Šurovský). V obou případech je pro uvedený model, kdy ebusy budou svážet občany z kopcovitých částí na vlakové nádraží a na vlakové spoje, velké pochopení a podpora. Všichni vnímáme, že elektrobus by mohl být důležitým spojem mezi vlakovým nádražím a odlehlejšími částmi Radotína, což by mohlo i zásadním způsobem motivovat některé řidiče, aby nechali svoje vozidla doma a využili MHD. V poslední době se totiž ukazuje, že spojení mezi Radotínem a Smíchovským nádražím je výhodnější a jednoznačně komfortnější po železnici. Důvodem je všeobecně známá neutěšená dopravní situace na Strakonické ulici, která se určitě nebude do budoucna lepšit.
   Každopádně od zahájení snahy o budoucí zavedení radotínské linky ebusů jsme sdělovali, že se jedná o záměr a budoucí systémové řešení, které je i v návaznosti na zajištění finančních prostředků na nákup ebusů a logicky po provedené modernizaci radotínského vlakového nádraží (mělo by být bezbariérové, aby jej mohli využít i starší občané, tělesně handikepovaní nebo maminky – tatínkové s kočárky). Modernizace vlakového nádraží bude realizována při připravované optimalizaci železničního koridoru nádraží Smíchov – Beroun státní institucí SŽDC, která by dle harmonogramu měla být zahájena v Radotíně na přelomu roku 2018 – 2019.

 • Otázka: Křižovatka Na Viničkách/Karlická (Ing. Vlastimil Ehrman 03.10.2017 9:09) – Doprava
  Dobrý den,
  děkuji za vaši odpověď z 2.10. Zcela jste se ale vyhnuli odpovědi na druhou část mé poznámky, a sice vytvoření nepřehledného a tím i nebezpečného místa. Upozorňoval jsem na to již před nějakým časem, ale řešení se nenašlo. Prosím o odpověď i na tohle.
  • Odpověď: (Jana Hejrová, DiS.) 03.10.2017 12:01)
   Dobrý den, pane Ehrmane, 
   děkujeme za Váš dotaz, na nějž odpovídá Jan Martínek, vedoucí Oddělení dopravy OVDŽP našeho úřadu: 
   Usměrnění provozu v předmětné křižovatce zůstane stávající. Rozhledové poměry zhoršuje přilehlá zástavba. Z možných variant je bezpečnější navedení řidičů podle schválené úpravy tak, aby najížděli do ul. Karlické z ul. Na Viničkách kolmo.

 • Otázka: Křižovatka Na Viničkách/Karlická (Ing. Vlastimil Ehrman 01.10.2017 9:44) – Doprava
  Dobrý den,
  na ostrůvku na křižovatce Na Viničkách/Karlická nějaký „vtipálek“ otočil dopravní značku „přikázaný směr jízdy vpravo“ tak, že při příjezdu seshora z Viniček není vidět. Je to zde již dlouho a někteří místně neznalí řidiči to využívají a do Karlické najíždějí přímo, bez tohoto odbočení. Je to logické, protože lépe vidí vozidla přijíždějící zprava od žel. přejezdu a vyhnou se tak možným kolizním situacím, které zeď restaurace Na Viničkách vytváří. Doporučuji tuto „úpravu“ ponechat trvale, protože by odstranila jedno nebezpečné místo na našich silnicích, kterých je i bez toho dost. Děkuji za vaši vstřícnou reakci.
  • Odpověď: (Jana Hejrová, DiS.) 02.10.2017 11:32)
   Dobrý den, pane Ehrmane,
   děkujeme za upozornění - dopravní značka „přikázaný směr jízdy“ bude neprodleně umístěna do správné polohy.
   Jan Martínek, vedoucí Oddělení dopravy OVDŽP
 • Otázka: Zeleň (Aleš 22.09.2017 11:04) – Obecné téma
  Dobrý den,
  fungují ještě v Radotíně Technické služby?
  V letošním roce je vše zarostlé,tráva neposekaná,keře nesestříhané a dětská hřiště neupravená.
  A na to jsme v Radotíně v minulých letech nebyli zvyklí!
  Děkuji
  • Odpověď: (Kateřina Drmlová) 22.09.2017 14:34)
   Vážený pane Aleši,
   na Váš dotaz odpovídá Ing. Marcel Alferi, vedoucí Technických služeb Praha - Radotín:
   Technické služby fungují, i když se jejich činnost oproti minulým rokům z organizačních důvodů mírně zpomalila.
   Z hlediska údržby zeleně probíhalo letošní léto nestandardně, střídavé dešťové srážky s teplými dny umožňovaly víceméně neustále bujný růst veškeré vegetace.
   Zeleň je nyní upravována postupně, např. dnes by se měl dokončit sestřih keřů a živých plotů v oblasti starého sídliště. Příští týden se na Váš podnět můžeme, podle klimatických podmínek, soustředit např. na dětská hřiště.
 • Otázka: dotaz BM Securitty (Antonín Kříž 13.09.2017 10:34) – Obecné téma
  Dobrý den,
  děkuji za Vaše vyjádření. Ještě bych měl na Vás tři doplňující otázky.

  1. Je ze strany MČ16 kontrolováno dodržování jmenného seznamu a kontrolována trestní bezúhonnost nasazovaných pracovníků?
  2. Situace Vás pobouřila – proč nebylo učiněno transparentní výběrové řízení na poskytovatele služby?

  3. Informovala MČ16 v některém z jejích používaných komunikačních kanálů o tomto případu ?
  Děkuji
  • Odpověď: (Jana Hejrová, DiS.) 21.09.2017 12:56)

   Vážený pane Kříži,
   děkujeme za Váš dotaz, na nějž odpovídá Mgr. Karel Hanzlík:
   Od zahájení činnosti bezpečnostní agentury vykonává pořádkovou službu v Radotíně na základě uzavřeného smluvního vztahu (od 1.5.2017) cyklicky stálých pět pracovníků agentury, od nichž byly předloženy výpisy z rejstříku trestů, dokládající jejich bezúhonnost. Tito pracovníci  jsou v každodenním kontaktu a v součinnosti s příslušníky Městské policie hl. m. Prahy. V případě, že by nebylo dodrženo ustanovení smluvního vztahu s MČ, tedy by práci vykonával někdo, kdo nedokladoval svoji trestní bezúhonnost, informaci by kompetentním pracovníkům MČ, na základě domluvy, podala Městská policie hl. m. Prahy. Takové porušení by mohlo znamenat i rozvázání smluvního vztahu.
   Na zajištění bezpečnostních služeb bylo vyhlášeno poptávkové řízení, které vyhrála bezpečnostní agentura BM Security (viz návrh Rady městské části Praha 16 http://praha16.eu/STA-OMH-uzavreni-smlouvy-na-Zajisteni-ostrahy-majetku-a-osob-v-centru-Radotina-s-bezpecnostni-agenturou-BM-Security-K-pristavisti-604-Praha-5-Zbraslav.html), která za definované služby nabídla pro MČ nejvýhodnější cenovou nabídku, tedy nejnižší cenu. Poptávkové řízení se vyhlašuje na základě Směrnice pro zadávání veřejných zakázek malého rozsahu naší městské části, která je zpracována v souladu se zákonem 134/2016 Sb., o veřejných zakázkách na dodávky a služby.
   O článku, o kterém jste se již zmínil v předchozím dotazu, jsme neinformovali, resp. nepublikovali jsme jej v žádném z našich komunikačních kanálů, a to i z důvodu, že probíhá na základě opačných svědeckých výpovědí odvolací řízení u Obvodního soudu pro Prahu 5.

 • Otázka: Nové schody a okolí (Daniela Šináglová 30.08.2017 16:34) – Obecné téma
  Dobrý den. Nejprve bych chtěla říci, že nové schody a cestička spojující ulici U starého stadionu a Karlickou je velmi pěkně zrekonstruována. Už si to tato část Radotína zasloužila. Ale bohužel "někdo" nedomyslel okolí. Nevím, kdo schválil mulčovací kůru jak ve svahu, kde při prvním větším dešti se bude sesouvat dolů, tak podél cestičky, kde každý pes či nevychovaný člověk který na to stoupne, tak kůra padá na cestu. Tudíž nová krásná cesta je neustále plná kůry. A dále vysazení nového stromku a rostlin. Moc hezké v případě, že by někoho napadlo alespoň v počátcích tyto nové rostliny zalévat. Bohužel už pár dní po otevření byl stromek zcela uschlý a cca třetina rostlin taktéž. Mohu se tedy zeptat, co se s kůrou a uschlými rostlinami (stromkem) bude dělat? Děkuji moc za odpověď, vysvětlení...
  • Odpověď: (Jana Hejrová, DiS.) 01.09.2017 15:02)
   Dobrý den, paní Šináglová,
   děkujeme za Váš dotaz. O odpověď jsme požádali Ing. Milana Maleckého z firmy Pragoflora, s. r. o., která výsadbu rostlin a úpravu okolí prováděla:
   Vlivem velkých veder v této lokalitě skutečně došlo k uhynutí některých nově vysazených rostlin. Zálivka je v této lokalitě dosti složitá (cesta je jen pro pěší) a nepodařilo se nám ji včas zajistit. O tomto problému víme. Dnes (31.8.) jsme provedli nejnutnější zálivku, která by vzhledem k předpovídané radikální změně počasí měla zajistit přežití vysazených rostlin. Uhynulé rostliny nahradíme na své náklady během podzimu.
   Použití mulčovací kůry je nezbytné, bez ní by bylo v záhonech velké množství plevelů a hlavně by docházelo k ještě mnohem většímu vysychání půdy a tím k úhynu rostlin, zvláště s přihlédnutím ke komplikované možnosti zálivky. Jakmile se rostliny rozrostou (1 až 2 sezóny), tak kůru zakryjí, dojde k postupnému rozkladu kůry a již nebude potřeba. Do té doby bude nutné v rámci údržby kůru průběžně uklízet a vracet zpět do záhonů.
   Děkujeme za pochopení.
   S pozdravem
   Jana Hejrová
 • Otázka: Uliční cedule (Jan Balhar 31.08.2017 12:42) – Obecné téma
  Dobrý den, rád bych se zeptal, jak postupovat v případě zájmu o výměnu cedule označující ulici. Stav je po letech špatný.

  Děkuji za odpověď.
  • Odpověď: (Jana Hejrová, DiS.) 01.09.2017 10:09)
   Dobrý den, pane Balhare, 
   děkujeme za Váš podnět. V současné době probíhá kontrola uličního značení v celém Radotíně. I Vámi zaslaná tabule je zařazena mezi ty, o jejichž výměnu budeme žádat Magistrát hl. m. Prahy. 
   S pozdravem
   Jana Hejrová
 • Otázka: zahradní bouda (Pavel Lafata 25.08.2017 9:02) – Výstavba
  Dobrý den,
  rád bych se prosím zeptal, pokud bych si na svém pozemku (zahradě) chtěl umístit malou zahradní boudu (na sekačku, nářadí) ze dřeva či plechu rozměr max. 2x2 metry, ale rád bych ji umístil do rohu zahrady těsně k plotu. Vím, že v takovém případě potřebuji souhlas všech okolních vlastníků pozemků. Dále tato bouda nebude mít klasický základ, ale bude jen nějak jednoduše do země ukotvena (pro zabránění převržení větrem apod.). Prosím o radu, jaké náležitosti a povolení je potřeba v takovémto případě získat pro její výstavbu? Je potřeba např. stavební ohlášení či územní rozhodnutí? Jsou případně nějaká závazná specifika, která musí takováto bouda splňovat? (maximální, minimální rozměr, výška, odvod dešťové vody...).Děkuji předem mnohokrát za odpověď.
  • Odpověď: (Jana Hejrová, DiS.) 25.08.2017 11:39)
   Dobrý den, pane Lafato,
   děkujeme za Váš dotaz, na nějž odpovídá Ing. Markéta Faltová z Odboru výstavby, dopravy a životního prostředí našeho úřadu:
   V současné době jsou již v platnosti Pražské stavební předpisy (PSP), podle kterých lze při splnění podmínek daných PSP umisťovat stavby až na hranici pozemku. Odstup stavby od hranice se sousedním pozemkem musí být minimálně 3 m. Tento požadavek se neuplatní pro stavbu nebo její část, nepřesahuje-li výšku 3,5 m a délku hrany přiléhající k jednomu sousednímu pozemku 9 m a ke všem sousedním pozemkům 15 m; tyto  podmínky musí být splněny v součtu pro všechny stavby nově umisťované i stávající. Pro drobné doplňkové stavby, pokud stavba splňuje kritéria podle § 103 stavebního zákona, postačí územní souhlas, doplněný souhlasem vlastníků sousedního pozemku. V případě umístění drobné stavby při hranicích se sousedními pozemky je nezbytné doložit požárně bezpečnostní řešení stavby, konkrétně přesah požárně nebezpečného prostoru stavby.
   S pozdravem
   Jana HejrováVytisknout