Radotínská farnost slaví sté výročí. Přijede i kardinál Duka.

Sté výročí oslaví radotínská farnost hned několikrát. Od července je na fasádě fary k vidění nová unikátní mozaika Petra Hampla, kterou 27. srpna požehná kardinál Dominik Duka. Chystá se i mozaikářská dílna pro veřejnost či výstava obrazů Libora Noska v Koruně a koncert kytarového mistra Štěpána Raka. 

1. září 1917 založil arcibiskup Pavel Huyn samostatnou duchovní správu v Radotíně. 27. srpna od 10 hodin se proto v radotínském kostele sv. Petra a Pavla bude konat slavnostní bohoslužba celebrovaná kardinálem Dominikem Dukou.

Současný pražský arcibiskup zde požehná nové a unikátní mozaice, kterou v červenci osadili na fasádu radotínské fary umělec Petr Hampl s Janem Lhotákem a Františkem Tesařem (mistr, jež v šedesátých letech minulého století vedl mozaikářskou dílnu Ústředí uměleckých řemesel).

Mozaiku, jejímž hlavním motivem je strom života, objednal radotínský farář P. Zdeněk Skalický. Inspirací byla autorovi mozaika z 12. století, která se nachází v apsidě baziliky Sv. Klementa v Římě. 

Na mozaiku byla použita kombinace ručně štípaného kamene a mozaikového skla, které se u nás kdysi tavilo pro potřeby Uměleckých řemesel. „Použili jsme také italské sklosmaltové mozaikové kostky i české mozaikové sklo z třicátých let, které napodobovalo klasický italský materiál,“ uvádí Petr Hampl. Na Christogram a zlatý kříž nad hlavičkou holubice, který znázorňuje Ducha Svatého, byly použity italské skleněné mozaikové kostky se zatavenou zlatou fólií. „Historický skleněný materiál nám poskytl ze svých zásob František Tesař, protože dnes už se u nás tento druh skla nevyrábí,“ říká Hampl.

Více o mozaice jsme již psali v tomto článku. 

Mozaika, jejímž autorem je Petr Hampl, je určená pro radotínskou faru.
Foto: archiv Petra Hampla

Výstava v Koruně. Na Vernisáži zahraje kytarový mistr Štěpán Rak
Ve spolupráci s Letopiseckou komisí Rady městské části Praha 16 připravila radotínská farnost výstavu artefaktů a dokumentů spjatých s farností a soubor 17 obrazů Radotína a jeho okolí malíře Libora Noska. Prezentace se uskuteční ve dnech 4. – 8. září ve velkém sále Kulturního střediska Radotín v domě "U Koruny". Na vernisáži, která je nachystaná na šestou hodinu večerní v pondělí 4. září, přislíbil otevírací minikoncert kytarový virtuóz Štěpán Rak (a čestný občan Radotína). 

Informace z Římskokatolické farnosti u kostela sv. Petra a Pavla Praha – Radotín najdete na www.trs-farnosti.cz, autorem mozaiky je Petr Hampl – více o něm na http://hamplpetr.cz

Radotínská farnost slaví 100 let od svého založení: 

27. srpna od 10 hodin, kostel sv. Petra a Pavla v Praze-Radotíně
Slavnostní bohoslužba v kostele sv. Petra a Pavla celebrovaná kardinálem Dominikem Dukou

27. srpna cca od 12 hodin, radotínská fara
Mozaikářská dílna
Návštěvníci se budou moci seznámit s technikou a zdarma si zhotovit vlastní malé dílko. Workshop se bude konat pod vedením autorů "radotínské mozaiky" včetně Františka Tesaře. 
Pozvánka na událost na fb

4. září od 18 hodin, velký sál Kulturního střediska "U Koruny"
Minikoncert kytarového mistra Štěpána Raka - vernisáž výstavy 

4. - 8. září, velký sál Kulturního střediska "U Koruny"
Výstava ke 100. výročí radotínské farnosti a také obrazů Libora Noska, radotínského malíře (1921-2013). Otevřeno vždy od 10 do 18 hodin. 
Více o Liboru Noskovi najdete v tomto článku.

Pozvánka na oslavy stoletého výročí založení radotínské farnosti

Zveřejněno: 25.08.2017 – Jana Hejrová, DiS. ; Přečteno 1638 x
Vytisknout