Městská část > Kultura, školství, volný čas

Radotínská Radost 2012

V pátek 11. a sobotu 12. května se v kulturním středisku U Koruny sešli příznivci amatérské divadelní scény. V rámci Radotínského pábení se zde konal divadelní festival pro děti i dospělé, který již pošesté připravil DS Gaudium v čele s Ing. Miroslavou Stehlíkovou.

Hned úvodní autorské představení pro celou rodinu Vlna v podání souboru Tate Iyumni (což je prý v jazyce indiánů vichr) ale ukázalo, že se rozdíl mezi amatéry a profesionály leckdy stírá a divadlo není o tom, zda ho dělají amatéři, nebo profíci, ale jak ho dělají. Loutkové představení pro teenagery o pohodě nejen na pláži dostalo zaručeně i dospělé! Neuvěřitelné výtvarné a technologické detaily na loutkách-například při běhu se pohybující poprsí Barbry z pobřežní hlídky, šejkrující barman, celá scéna i se stínohrou či kreace surfařů na vlnách okouzlily malé i velké. Zážitek potom byl, když si po představení mohli diváci prohlédnout loutky i zákulisí zblízka a zaserfovat si s hlavními aktéry.

Slavnostní zahájení Divadlo Taté Iyumni a   DS Gaudium: Kouzlo pro Fifínu Divadlo Riyo, Moira Buffini: Večeře Divadlo V.A.D.: Féé-rie o Kladně

Po představení Vlna byla Radotínská Radost oficiálně zahájena starostou Mgr. Karlem Hanzlíkem. Ten společně s principálkou festivalu, Ing. Miroslavou Stehlíkovou popřál všem účinkujícím příjemné divadelní zážitky a poděkovali společně sponzorům, bez kterých se již kultura téměř dělat nedá.

Poté následovala dějepisná komedie Zdeňka Podskalského v podání již známého souboru Rachtámiblatnik o nezastupitelné úloze ženy v dějinách lidstva, o věčném boji mezi mužem a ženou. V režii Antonise Arabadzise řádil vesele celý soubor a v titulních rolích nejvíce sám režisér, fanynkám, již dobře známý z úžasného představení Hotel mezi dvěma světy.   

Sobotní dopoledne a odpoledne bylo ve znamení dětského divadla. Jako první se představila radotínská ZUŠ Klementa Slavického-dramatický obor. Pod vedením paní učitelky Terezy Němcové zahájily děti sobotní přehlídku bravurními ukázkami ze hry Zdeňka Jirotky: To nejlepší ze Saturnina.  

Dětský blok pokračoval půvabnou pohádkou Divadélka Kůzle, premiérově se předvedl oblíbený radotínský  spolek Gaudium s autorskou pohádkou a krásnými kostýmy Vlasty Pilařové: Kouzlo pro Fifínu. Spřátelený soubor Rachtámiblatník zakončil blok pro děti veselou i trochu strašidelnou klasickou pohádkou Čertův Švagr.

Pozdní odpoledne a téměř detektivní psychologická hra současné anglické autorky Moiry Buffini: Večeře, která patřila dospělým a sehrál ji soubor Riyo.

Vyvrcholením Radotínské Radosti pak bylo večerní sobotní představení radotínským divákům již také známého, kladenského souboru V.A.D. (Velmi Amatérské Divadlo). Féé-rie o Kladně je vyznáním mladých divadelníků městu, které mají rádi a ve kterém žijí.  Jak komedii sami nazývají - urbanisticko-sociálně-politologická a navíc edukativní rozverná inscenace nejen o Kladně a Poldovce má grády, humor, nadhed, ironii i svého Jágra.

"Není důležité, zda divadlo dělají amatéři nebo profesionálové, ale JAK ho dělají. Osobně za sebe mohu říci, že osobitý styl amatérského souboru V.A.D., které si píše autorské hry přímo na „tělo“, mu mohou závidět i profesionálové. Jejich slavnou hru Rozpaky zubaře Svatopluka Nováka odkoupilo a hraje divadlo ABC a v Radotíně jsme ji viděli a dobře se bavili v září 2011," říká spoluorganizátorka a vedoucí Kulturního střediska Radotín Mgr. Dana Radová.

Obrazovou dokumentaci obou radostných dnů nalezenete ve fotogalerii.

15.5.2012 - Ing. Pavel Jirásek ; Přečteno: 1688 x