Markétin hlas rozezněl aulu

vyzadujiSérii předvánočních koncertů opět otevřela Markéta Fassati. Ke svému vystoupení si přizvala flétnistku Markétu Stivínovou a klavíristu a cembalistu Jana Kalfuse. Společně vyzkoušeli akustiku nové školní auly.

vyzadujiNa pódium Markétu uvedl (tradičně) starosta Karel Hanzlík. Přivítal jí tu již jako novou občanku Radotína, což nebyla jediná novinka, kterou připomněl: „Markéta si za ten rok, který uplynul od jejího minulého koncertu stihla kromě bydliště změnit jméno a poprvé také vystupuje v tomto úžasném prostoru. Jak vidíte – a jak také uslyšíte, nová aula školy je určená nejen pro výuku a školní shromáždění, ale i pro široký rejstřík kulturních akcí.“ Společně s Markétou místostarostou Knotkem a ředitelem cementárny Ing. Damaškem symbolicky přestřihli pásku pro užití nově zbudovaného prostoru coby městské koncertní síně. Starosta při té příležitosti neopomněl připomenout, že on je sice tím, kdo na takové stavby shání finanční zajištění, „ale tady můj zástupce je tím, kdo to pak odpracuje na všech kontrolních dnech a spoustě jednání se zhotoviteli.“

vyzadujiPřed samotným koncertem se stihlo ještě slavnostně pokřtít Markétino nové CD Alchymist – prý taková tajná hudební vrátka do Benátek v době festivalu. Jestli je to opravdu tak, to už si každý musí vyzkoušet sám, na koncertě se místo pro reprodukovanou hudbu nenašlo, vždyť také proč, když tu byla interpretka sama.

vyzadujiSpolu s cembalem se vrátil její soprán nejprve k tvorbě barokních mistrů a pak postupoval v čase dál. Při výběru jednotlivých kusů do programu se hudebníci shodli i na připomenutí velikého výročí letošního roku. Společný stát Čechů a Slováků připomněla Markéta Cigánskými písněmi svého milovaného Toníčka Dvořáků, aby se pak obrátila (dnes již za hranice) k tvorbě Mikuláše Schneidera Trnavského.

Nevypadlo ani oblíbené Ave Maria, zaznělo dokonce třikrát: Schubertovo v latině i v němčině, verze od Giulia Cacciniho prý dokonce úplně poprvé zněla v doprovodu flétny.

vyzadujiA závěrečné koledy? K těm se přidalo publikum v aule, kam se v pohodě vešlo více než 150 posluchačů. Zpívali skoro všichni – a každý pro sebe si tu spolu s ostatními otevřel letošní Advent.

Více fotografií naleznete ve fotogalerii.

Zveřejněno: 03.12.2018 –Kateřina Drmlová ; Přečteno 2180 x
Vytisknout