Na konferenci o komunitách se představil i Radotín

O takzvané „dobré správě“ na komunální úrovni hovořil zástupce starosty Miroslav Knotek na výroční konferenci, kterou pořádala Proxima Sociale o.p.s. ve spolupráci s Centrem pro komunitní práci Střední Čechy 24. listopadu v prostorách pražské Podolské vodárny. 

Cílem konané konference, která nesla název Společná práce v komunitě, bylo nabídnout přítomným různorodé pohledy na práci v komunitě očima lidí, kteří v ní žijí a pracují ze tří pohledů: bezpečnost (která je základním předpokladem pro jakoukoliv činnost v komunitě), peníze (mohou pomoci projekty uskutečnit) a lidé (bez nichž by žádná práce nebyla možná). 

Zástupce starosty Městské části Praha 16 Miroslav Knotek zde vystoupil se svým příspěvkem „Investice do veřejného prostoru vytvářejí podmínky pro komunity“ v rámci bloku věnovanému penězům. Dále o financích hovořila i Vendula Valentová, ředitelka Nadačního fondu Veolia, Jiří Bárta, ředitel Nadace Via, nebo Radek Bedřich, provozní ředitel Sociálního bankovnictví Nadace České spořitelny. 

Během vystoupení Knotek zmínil důležitou dlouhodobou spolupráci organizace Proxima Sociale o.p.s. s radotínskou radnicí. Tato spolupráce byla navázána v roce 2008, kdy Proxima převzala Klub pro neorganizovanou mládež, který byl do té doby provozovaný městskou částí.

Navíc během uplynulého roku byly s Proximou realizovány takové projekty, jako výmalba dvou radotínských podchodů graffiti (u skateparku a pod nádražím), nebo další ročník Radotínského Happeningu. 

Konference "Společná práce v komunitě", 24.11.2016
Konference "Společná práce v komunitě", kterou pořádala Proxima Sociale o.p.s., 24.11.2016

Knotek vysvětlil i dlouhodobou strategii investování do veřejného prostoru, ať už pomocí komunitního plánování (Biotop nebo loni realizovaný projekt Místo u řeky – oba tyto projekty v Radotíně rozšířily nabídku prostor, kde se místní občané mohou setkávat v kulturním prostředí) nebo projekty, které „nás“ teprve čekají: Centrum Radotín s novým náměstím, bazén, přístavba malé tělocvičny ve sportovní hale nebo aula na budově základní školy.

Konference "Společná práce v komunitě", 24.11.2016
Konference se zúčastnila i Jaroslava Janíčková, první vedoucí radotínského Klubu pro neorganizovanou mládež, která nyní působí v užším vedení Proximy Sociale o.p.s. (na snímku s Miroslavem Knotkem, zástupcem starosty MČ Praha 16)

V prezentaci neopomněl Knotek zmínit, že do komunitního života v Radotíně je odhadem zapojena zhruba jedna čtvrtina jeho obyvatel. K tomu napomáhá široké spektrum sportovních a zájmových oddílů, sportovišť a široká nabídka společenských a kulturních akcí.

„Prostředí vychovává“,
bylo závěrečným mottem prezentace - právě podporou (nejen) od místní radnice jsou vytvářeny lepší podmínky pro činnost jednotlivých oddílů, čímž se zvyšuje počet lidí, kteří v těchto komunitách pracují. Občané se pak lépe identifikují s místem, kde žijí.

Konference "Společná práce v komunitě", 24.11.2016 Konference "Společná práce v komunitě", 24.11.2016 Konference "Společná práce v komunitě", 24.11.2016 Konference "Společná práce v komunitě", 24.11.2016 
Zveřejněno: 01.12.2016 – Jana Hejrová, DiS. ; Přečteno 2405 x
Vytisknout