Oslavy stoleté republiky zahájil koncert a vernisáž výstavy

Výstava s názvem Ohlasy vzniku Československa v Radotíně, kterou připravili členové letopisecké komise, se ve velkém sále U Koruny otevřela vpodvečer v úterý 23. října. Do světa ji doprovodil koncert vážné hudby.

 

Expozice, která si klade za cíl co nejvíce současníkům přiblížit atmosféru konce první světové války tak, jak ji vnímali radotínští tady doma, nebo tam kdesi ve válečné vřavě, je nyní otevřena denně od 10.00 do 18.00 hodin, a to do pondělí 29. října. Přijďte se na ni podívat, stojí za to! Letopiscům se podařilo v archivech dohledat další unikátní dokumenty, které propojili s tím, co již mají zmapováno. Dohromady to vše nabízí nový pohledy na minulost, které určitě zaujmou nejen zdejší rodáky, ale i ty, kteří se tu usadili celkem nedávno.

 

Za celou přípravu také všem – a především Jiřímu Bártovi, který odvedl na výstavě práce nejvíce – poděkoval radotínský místostarosta Miroslav Knotek. Ten se ujal úvodního slova – mezi otevřením výstavy a koncertem ke 100. výročí založení republiky. Ten pak již byl zcela v režii Václava Návrata a Přemysla Vacka. První hrál na barokní housle, druhý na arciloutnu italského typu. Výběru nástrojů také odpovídal zvolený repertoár, který zabíral hudbu hranou na českém území od renesance po klasicismus. Návdavkem byly připojeny i dva zcela moderní kusy z pera V. Návrata.

výstava a koncert

 

A ještě jedna výstava je otevřena ke stoletinám republiky. Gymnázium Oty Pavla o den později, 25. října, slavnostní vernisáží zahájilo výstavu 100 osobností republiky. Sto vybraných žen a mužů ve výtvarném (i literárním) ztvárnění studentů nyní střeží chodby letos devadesátileté budovy.

vyzadujivyzadujivyzadujivyzaduji

vyzaduji

Zveřejněno: 24.10.2018 – Kateřina Drmlová ; Přečteno 838 x
Vytisknout