Slovo starosty

Dobrý den, vážení spoluobčané,

tak trochu jsme si mohli myslet, že na nás letos jaro zapomnělo. Ohlásilo se v lednu a pak si odešlo a vypadalo to, že se už nevrátí. S klidem jsme se mohli vrátit k lyžím, a dokonce i na brusle. Ještě i Velikonoce byly řádně přistydlé, jen na Bílou sobotu se trochu usmálo slunce, o den později už zase bylo šedivo a nevlídno.

A pak se najednou roztrhla opona zimomřivých mraků, zpěvné i ostatní ptactvo si snad vzalo zesilovače, abychom ho ani náhodou nepřeslechli, a slunce nás připíchlo na naši jarní únavu jako broučky na špendlík. Skoro jako by do té energie probuzené přírody odtékaly zbytky našich sil. Je to tak každý rok? Je. Jaro je frontální útok, na který se pokaždé hrozně těšíme – a nikdy na něj nejsme dostatečně připravení. Sice třeba včas oprášíme cyklistickou výbavu a lyže uložíme k letnímu spánku, podíváme se, kde jsou hrábě, a vymeteme všechny pavouky ze zahradní konve...

Jenomže sami jsme pokaždé tak trochu zamrzlí a příliš pomalí na úhyb před prvním slunečním projektilem – je to čistá rána mezi oči. A díkybohu za ni. Probudili jsme se, pořádně rozhlédli – a lépe vidíme na vše, co máme rozpracované, nebo co je třeba začít. Někdy to ostré vidění až trochu bere dech. Ale stačí se projít zamilovanými místy, sednout si u řeky a zvednout hlavu k dočista do modra umyté obloze – a nadechneme se pro všechno, pro co nás je třeba. Je to jako první koupel v ledovém potoce, jen v duchu. Malá očista mysli.

Není divu, že k jaru patří úklid. To není jen proto, že po roztálém sněhu všude většinou zbývá nepořádek. Ono koneckonců poslední roky těch bílých duchen moc nenapadlo. Ale stejně je v nás na jaře chuť všechno omést, opravit a vylepšit. Když ale něco takového chcete udělat ve velkém, ne jen u sebe doma, musíte na tom pracovat ze všech sil i mimo jarně rozběhnuté dny. Ovšem tu zlatozelenou energii Vesny je dobré přibrat „do party“ a rozběhnout s její pomocí všechno, co jsme chtěli.

Tak ať se nám to všem podaří co nejlépe.

Mgr. Karel Hanzlík

Mgr. Karel Hanzlík
starosta Městské části Praha 16Zveřejněno: 12.04.2018 – Jana Hejrová, DiS. ; Přečteno 1837 x
Vytisknout