Vycházka s geologem: Zkamenělý Radotín

Letopisecká komise Městské části Praha 16 pořádá v sobotu 15. června naučnou vycházku, během níž navštívíte tři naleziště zkamenělin v okolí Radotína, a to za odborného dohledu geologa Štěpána Raka.

Sraz je na zastávce MHD Nádraží Radotín v 10 hodin, v 10.17 hodin se autobusovou linkou 120 společně přemístíte na zastávku K Cikánce. 

Na geologické vycházce navštívíte tři světově významná naleziště zkamenělin: Ortocerový lůmek u Lochkova, Černou rokli a Sudy u Kosoře. Projdete se po dně silurského a devonského moře, poznáte radotínské skály naproti cementárně a vysvětlíte si jejich vznik. 

Nasbíráte si zkameněliny ortocerů v malém lůmku, kterých se v suti nachází tolik, že se lokalita podle nich dokonce jmenuje. Před mnoha desítkami let se nedaleko odsud těžily velké kusy vápence a vyleštěné se používaly na obklady domů. V Černé rokli poznáte specifickou štěpnost černého vápence, díky níž byl používán na dlažební kostky a v Sudech jistě nasbíráte zbytky pěkných trilobitů.

Na vycházku do terénu si s sebou vezměte svačinu, pití, pevnou obuv, malé kladívko a noviny na balení nalezených vzorků. Výprava do prvohor zabere zhruba 4 hodiny, pohodovou cestou urazíte max. 3 kilometry. Vstupné je dobrovolné. 

Událost na facebooku

Plakát ke geologické vycházce 15.6.2019

Zveřejněno: 14.06.2019 – Jana Hejrová, DiS. ; Přečteno 940 x
Vytisknout