Vyletněné posvícení

21. Havelské posvícení, 13.-14.10.2018Víkendový program se v Radotíně nesl ve znamení oslav svátku svatého Havla. Právě po něm je už dvacet let pojmenována akce, kterou každoročně pořádá Městská část Praha 16.

Původně šlo o církevní oslavu, která se časem změnila v podzimní výroční slavnost. Po válce se ale úplně vytratila. Návrat se vydařil až v roce 1998. Původně jednodenní záležitost s několika málo stánky se před jedenácti lety změnila a posvícení se koná ve dvou víkendových dnech. Dnes je stánků téměř stovka, kulturní program probíhá na dvou pódiích, nedaleko je havelská pouť s autodromem, střelnicí, létajícími kačery a houpačkami. Jen ten duchovní rozměr se trochu vytratil. A tak „Havelské“ bereme jako společenskou záležitost a fesťák u Berounky.

Posvícení se připravuje téměř půl roku dopředu, ať už jde o přehled všech ověřených stánkařů, od nichž se už od května přijímají přihlášky k účasti. Objednávají se vystupující, zvukaři, stage nebo se ohlašují a označují dopravní uzavírky spojené s konáním posvícení, připravují se stánky. Vše se domlouvá na organizačních schůzkách. Prací spojenou s posvícením žije celá radnice a nejrůznější radotínské organizace. A jak nám potvrdil starosta Karel Hanzlík: „Všichni se již od dubna těšíme na přípravu největší kulturně společenské akce v Radotíně, která je po všech stránkách, především pak po té organizační a dopravní, nejsložitější. Každým rokem se snažíme akci posunout kvalitativně dál a tak i vyhodnocujeme ročník předchozí a snažíme se to nové a dobré zakomponovat do organizace následujícího posvícení.“

21. Havelské posvícení, 13.-14.10.2018Letošní ročník trochu zkomplikovala stavba probíhající ve staré budově základní školy. Právě tady bývá umístěno hlavní pódium, které se tedy muselo přestěhovat až k řece. Na koncertní stage se dostaly skupiny Třehusk, Old Fashion Trio, kteří přijeli dokonce po patnácté, nebo kapela Pro Tebe, starší ročníkům byly určeny písničky Viktora Sodomy. Letní koncert Janka Ledeckého si ale přišlo poslechnout suverénně nejvíc lidí. Po něm ještě vystupovala Purplemania a String Ladies, krásné dámy s houslemi.

Během přestávek, kdy si hudebníci předávali scénu, diváky bavila vystoupení skupiny historického šermu Alotrium, kejklíře Huberta nebo příšerná obluda na chůdách Divadla Lorika, které se báli mladí i staří.

Během posvícení byla otevřena i knihovna, v níž si mohli návštěvníci zakoupit knížky vyřazené z knihovního fondu. I děti nepřišly zkrátka a čekaly tady na ně soutěže a kvízy a drobné odměny.

Malé pódium patřilo tentokrát nejrůznějším divadelním hrám a kouskům v podání divadelního spolku Gaudium, Lorika, dětem z mateřských škol i z Jednoho Stromu, ale i beatboxové show, při které Dozer naučil návštěvníky „hrát“ pouze ústy, bez hudebních nástrojů.

Nedělní program u řeky opět jemně bluesově rozjelo Old Fashion Trio, pódium pak předalo Třehusku. Malá scéna patřila mezitím mateřské škole, křováckým písničkám, opět Dozerovi a ZUŠce.

21. Havelské posvícení, 13.-14.10.2018Očekávaným a naplněným vrcholem odpoledního programu bylo vystoupení Olgy Lounové a jejího bandu. Zpěvaččina energie a souznění s publikem se do textu ani fotek nevejde, to bylo prostě třeba zažít!

Souběžný program malého pódia ještě stihl dvě pohádky – jednu o Šemíkovi, druhou z Afriky. A zatímco tady vše uzavíraly baletky ze ZUŠ, hlavní stage ještě přivítala skupinu Shizzle orchestra, která celý hudební program uzavřela směsí klezmeru a rapu.

Bylo to trochu jinak, bylo to hodně letní, všichni si to užili – a je to pryč.Více fotografií naleznete ve fotogalerii

Zveřejněno: 15.10.2018 –Kateřina Drmlová ; Přečteno 3120 x
Vytisknout